Kakor på webbplatsen

Vi använder kakor på vår webbplats för att ge dig en bra funktionalitet och för att samla in statistik som vi använder som underlag för att förbättra webbplatsen. Du kan välja att godkänna eller neka kakor.

Kakor (cookies) och analys på webbplatsen

  • Till Landsbygdsnätverket
Landsbygdsnätverket
  • Vår verksamhet
  • Nyhetsarkiv
  • Erfarenhetsbank Undermeny
  • SILO
  • Offentliga måltidens dag
Meny
  1. MATtanken
  2. Erfarenhetsbank
  3. Inbjudande måltidsmiljö gör maten godare
Röra med fetaost och bönor, samt väggdekoration som visar matsedel
Måltidsmiljön

Inbjudande måltidsmiljö gör maten godare

Förskola, Grundskola, Gymnasium • Jönköpings län

Med fokus på matgästen har matsalarna gjorts om till restauranger, genom ny möblering, varma färger och kreativa uttryck. Nu är eleverna mer positiva till skolmåltiden.

Vårt mål

Vi vill sätta matgästen i centrum och skapa en varm och inbjudande måltidsmiljö. Vi vill att skolrestaurangen ska vara en plats att längta till och att fler elever kommer och äter den goda lunchen. Genom en bättre måltidsmiljö vill vi också öka yrkesstoltheten hos våra medarbetare och spegla hur mycket hjärta, förtroende och respekt för matgästen vi har.

Så gjorde vi

Flera av våra matsalar i skolor och förskolor var tråkiga och slitna efter många års användning. Det fanns inte mycket mer än möbler i dem. Vi bestämde oss för ”att gå från matsal till restaurang”. Vi tog in arbetet med måltidsmiljön och gästens väg i våra verksamhetsmål, för att tydliggöra att det är viktiga frågor. Målen följs upp både på medarbetarnivå och kökschefsnivå under året.

Vi har uppdaterat måltidsmiljöer på flera skolor. Till gymnasieskolan har vi köpt in ny inredning och målat om. Tallskog blev temat för inredningen, eftersom vi har en tallskog precis utanför. Vi inreddde med olika möbelgrupper på olika sitthöjd, varma färger, textilier och varierande belysning. Vi köpte in snygga uppläggningsfat till salladsbuffén och snygga grytor att variera kantinerna med, för att väcka nyfikenhet på maten. Matsalen bytte namn till Bistro och blev ett rum som fungerar för socialt häng, fika och andra aktiviteter under skoldagen. Vi flyttade också in skolkaféet i Bistron.

Kollage med bilder från gymnasiets måltidsmiljö

Inredningen i gymnasieskolans Bistro ska få matgästerna att trivas och vilja besöka skolrestaurangen vid fler tillfällen under dagen.

På övriga skolor har vi mest jobbat med färg och kreativa lösningar. Eleverna har fått vara med och tycka till inför förändringen, till exempel gällande färgkulörer.

Kollage med bilder från Fågelforsskolans måltidsmiljö

På Fågelforsskolan, som är en F-9-skola, har vi försökt skapa rum i rummet genom bland annat bordsramar.

Vi har arbetat för att inredningen ska gå att variera, att skolrestaurangen ska kännas fräsch, varm och inbjudande. För om eleverna gillar måltidsmiljön får de förtroende för att maten är lagad med kärlek. Vi har också uppdaterat måltidskommunikationen och känslan vid serveringslinjen.

Bilder från serveringslinjen

Samarbeten

Vi samarbetar med föreläsare kring hur man jobbar med gästens väg i skolrestaurangen. Vi har åkt på studiebesök och fått inspiration av framgångsrikt arbete med måltidsmiljön, till exempel till Karlstad, Skövde och Örebro.

Handfat utanför skolrestaurangen

Resultat

Fler elever tycker att maten ser god ut och fler har förtroende för att det serveras god mat i skolrestaurangen. På till exempel gymnasiet ser vi att vi har fler ätande. Där används också Bistron till exempelvis grupparbeten under tider då det inte är servering. Eleverna trivs i miljön.

På en skola hade vi tidigare ett kapprum med handfat, där speglarnas kanter var sönder och väggarna var tråkigt vita. På speglarna kunde vi hitta snusprillor och handavtryck. Vi gjorde om kapprummet, målade väggen och satte upp en spegel med guldram. Sedan dess har vi inte sett ens ett fingeravtryck på spegeln. Vi tror att eleverna tycker att det är fint och vill bevara det så.

Utmaningar

Den ständiga ekonomiska utmaningen.

Våra tankar framåt

Vi tänker fortsätta arbeta med utveckling av måltidsmiljön, tills skolmåltiden blir något som alla gillar.

Läs mer

Vi finns på Instagram! @skolmaten_vaggeryd Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Vi som lämnat erfarenheten

Barn- och utbildningsförvaltningen Vaggeryds kommun, kostverksamheten

Eva Blomqvist, kökschef

Upptäck mer

  • Diskinlämning i en skolrestaurang.
    Delaktighet
    Måltiden som pedagogiskt verktyg
    Måltidsmiljön
    2023-02-07

    Minskat matsvinn genom samverkan med skolan

    Genom att samla goda exempel i en verktygslåda får skolans personal ett bra stöd för att arbeta för ett minskat matsvinn.

  • Delaktighet
    Måltidsmiljön
    2025-02-10

    Så tycker eleverna att en bra måltidskompis ska vara

    I arbetet för en trygg och trivsam måltidsmiljö fick barn och elever reflektera kring vad som är viktigt – och vad de själva kan bidra med.

  • Måltidsmiljön
    2024-10-30

    Showroom banar vägen för nya måltidsmiljöer

    Genom att få in andra färger, mer textilier och myskänsla har skolrestaurangerna fått ett lyft. Eleverna trivs bättre och äter mer.

 

Erfarenhetsbanken är en del i projektet Ett nytt recept för skolmåltider, som samordnas av Livsmedelsverket och finansieras av Vinnova.

Projektet MATtanken drevs av Landsbygdsnätverket från hösten 2017 till våren 2025.
Projektet är avslutat och denna webbplats uppdateras inte längre.

Logotype Landsbygdsnätverket
Logotype Landsbygdsnätverket
Logotype EU
  • Tillgänglighetsredogörelse
  • Cookies (Kakor) och analys
  • Hantering av personuppgifter
  • Inga förslag / No suggestions