Landsbygdsnätverket

Foto: privat, Marianne Persson, privat

AKIS här och där – vad kan vi lära av andra (och de av oss)?

Hur ser Sveriges kunskaps- och innovationssystem inom lantbruket ut i praktiken och i jämförelse med andra länder? Den 2 juni kl. 9.00 sänds ett nytt avsnitt av AKIS Live på LinkedIn där svenska erfarenheter möter internationella perspektiv.

Sverige är långt ifrån ensamt om att jobba med kunskapsöverföring inom lantbruket. I det här avsnittet av AKIS Live lyfter vi blicken mot omvärlden och ställer frågan: Vad gör Sverige bra – och vad kan vi lära av andra?

Vi är så glada att över hundra personer redan sett vår förra sändning, både live och i efterhand, säger Jennie Cederholm Björklund, AKIS-coach på Landsbygdsnätverket och programledare för AKIS Live.

Den här gången består panelen av Lisa Blix Germundsson, forskare vid SLU, Viktor Värnheld från LRF Ungdomen och Magnus Börjeson, lantbrukare och ordförande i Landsbygdsnätverkets AKIS-analysgrupp. Samtalet leds av Jennie Cederholm Björklund.

– Nu tar vi nästa steg i berättelsen om vad AKIS är och med våra duktiga gäster tittar vi på hur de olika systemen fungerar i praktiken och hur vi står oss internationellt. Missa inte det, säger hon.

Några av frågorna som lyfts är:
Hur märks AKIS i vardagen i forskning, rådgivning och lantbruk?
Hur hittar unga lantbrukare kunskap i dag och vad behöver utvecklas?
Vad kan vi lära av andra länders sätt att arbeta med kunskapsöverföring och samverkan?

Mer information om AKIS Live

Livesändningen sker måndag den 2 juni kl. 9.00 på LinkedIn.
Du behöver inte ha ett konto där för att kunna titta. Klicka på “Delta” i eventet så får du en påminnelse.

Till eventet på Linkedin Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Publicerades