Foto: Magnus Nörrenberg, Malmö stad.
Varje år köper Malmö stad livsmedel för en kvarts miljard kronor. Det finns ett större grossistavtal, men också flera mindre avtal för områden som exempelvis färsk fisk. I stadens senaste upphandling av färsk fisk delades upphandling i tre delar vilket möjliggjorde för fler leverantörer att kunna vara med och ge anbud.
– Nu har vi fått tre bra avtal och gällande landodlade fisk är det premiär vilket känns extra roligt, berättar Annica Axelsson som är upphandlare för livsmedel i Malmö stad.
Läs artikeln i sin helhet på projekt MATtankens webb. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Ta del av Landsbygdsnätverkets rapport: Svenskodlad fisk i offentliga kök – från pandemi till upphandling. Länk till annan webbplats.
Publicerades